Procedury dotyczące błędów w sztuce
Czasopismo FoE przygotowało procedury postępowania w przypadku podejrzenia o: (1) plagiat, (2) autoplagiat (3) ghostwriting, guestwriting i gift authorship (4) sfabrykowanych danych, (5) wystąpienia nacisków na zmianę listy autorów, (6) konfliktu interesów.
1) Plagiat
Plagiat to kopiowanie i przekazywanie cudzej pracy lub pomysłów bez podawania ich źródła. Przejawia się w występowaniu dużych, niecytowanych fragmentów cudzego tekstu, które zostały przedstawione przez plagiatora tak, jakby były przez niego napisane.
Procedura antyplagiatowa
Każde zgłoszenie jest deponowane w bazie danych Crossref Similarity Check . W przypadku podejrzenia plagiatu w nadesłanej pracy redaktor sprawdza stopień i rodzaj niecytowanego kopiowania: plagiat lub autoplagiat (w przypadku autoplagiatu: patrz polityka anty-autoplagiatowa). Jeśli skala plagiatu jest niewielka, redaktor informuje autora (autora do korespondencji) o tym nadużyciu, prosząc o wstawienie bezpośredniego cytowania wraz z odsyłaczami (lub przeformułowanie skopiowanych zwrotów). Jeśli skala plagiatu jest poważna, redaktor informuje o tym autora i prosi o wyjaśnienie. Jeśli wyjaśnienie jest zadowalające, możliwe jest: (1) odrzucenie zgłoszenia lub (2) wysłanie prośby o wykoanie poprawek. Jeżeli nie złożono wyjaśnienia lub jest ono niezadowalające, redaktor: (1) odrzuca zgłoszenie i / lub (2) informuje właściwego autora o fakcie, iż jego treści zostały skopiowane, i / lub (3) informuje przełożonego plagiatora lub afiliowaną przez niego instytucję.
2) Autoplagiat
Publikacja zduplikowana lub autoplagiat to przesłanie artykułu, który w znacznym stopniu pokrywa się z opublikoawnym dziełem autora (podobieństwo tekstu). W celu zapobiegania takim sytuacjom w czasopiśmie zastosowano oświadczenie o oryginalności dzieła.
Odrębną formą zduplikowanej publikacji jest tzw. „publikacja salami”, która charakteryzuje się podobieństwem hipotez, metodologii lub wyników, ale nie podobieństwem tekstu (te aspekty publikacji są trudne do wykrycia przez aplikacje antyplagiatowe, ale stanowią również istotne zagrożenie dla etyki publikacji).
Zgłoszenie artykułu, który zwielokrotnia treść publikacji napisanej w innym języku (tłumaczenie) jest również praktyką autoplagiatową, chyba że: (1) zawiera odniesienie do oryginału i / lub (2) autor uzyskał zgodę redaktorów obu czasopism.
Procedura antyplagiatowa
W przypadku podejrzenia wystąpienia autoplagiatu w nadesłanej pracy redaktor kontaktuje się z autorem, załączając podpisane oświadczenie autora (mówiące o tym, że praca ta nie została wcześniej opublikowana) oraz dokumentację potwierdzającą powielanie treści z prośbą o wyjaśnienie. Jeżeli wyjaśnienie jest zadowalające, a skala powielania jest niewielka, możliwe jest: (1) odrzucenie zgłoszenia lub (2) prośba o korektę. W przypadku braku lub niezadowalających wyjaśnień redaktor / recenzent: (1) odrzuca zgłoszenie i / lub (2) informuje każdego, kto mógł być narażony na konflikt interesów, (3) informuje przełożonego autora lub afiliowaną przez niego instytucję.
3) Ghostwriting i gift authorship
Ghostwriting to pominięcie autora w publikacji, pomimo że kwalifikuje się on do listy autorów. Z kolei, gift authorship to wymienianie autora w publikacji, mimo że nie kwalifikuje się on do listy autorów.
Procedura przeciwdziałania wyżej wymienionym zjawiskom
W przypadku wystąpienia w nadesłanym manuskrypcie ghostwriting'u i gift authorship'u redaktor / recenzent kontaktuje się z autorem korespondencyjnym, załączając podpisane oświadczenie o autorstwie (w zgłoszeniu znajdują się tylko autorzy kwalifikujący się). W przypadku zadowalającej odpowiedzi autora możliwe jest: (1) odrzucenie zgłoszenia, (2) prośba o korektę listy autorów. W przypadku braku lub niezadowalającego wyjaśnienia redaktor / recenzent: (1) odrzuca zgłoszenie i / lub (2) informuje każdego, kto mógł być narażony na konflikt interesów, (3) informuje przełożonego autora lub afiliowaną przez niego instytucję.
4) Sfabrykowane dane
Przypadki sfabrykowanych danych nie są powszechne w naukach ekonomicznych. Jeśli jednak istnieje podejrzenie, że dane są sfabrykowane, rozpoczynamy poniższą procedurę.
Procedura przedziwdziałająca sfabrykowaniu danych
W przypadku podejrzenia sfałszowania danych w nadesłanej pracy redaktor kieruje do autora prośbę o wyjaśnienie. Jeśli odpowiedź autora jest satysfakcjonująca, zwykle następuje procedowanie zgłoszenia. Jeśli nie ma wyjaśnienia lub jest ono niezadowalające, redaktor / recenzent: (1) odrzuca zgłoszenie i / lub (2) informuje każdego, kto mógł być narażony na konflikt interesów i / lub (3) informuje przełożonego autora lub afiliowaną przez niego instytucję.
5) Żądanie zmiany listy autorów
Sytuacja ta ma miejsce, gdy główny autor (autor korespondujący) zażąda: usunięcia lub dodania autora artykułu. Fakt ten należy zawsze wyjaśnić na piśmie.
Procedura na wypadek wystąpienia nacisków na zmianę listy autorów
W przypadku prośby o zmianę listy autorów nadesłanej pracy redaktor kontaktuje się ze wszystkimi wymienionymi autorami. Jeżeli uzyskana zostanie zgoda wszystkich autorów, redaktor dokonuje odpowiednich zmian na liście autorów. Na wypadek konfliktu interesów redakcja nie wprowadza zmian, dopóki nie otrzyma pisemnej zgody wszystkich autorów.
6) Niejawny konflikt interesów
Procedura przeciwdziałająca konfliktowi interesów
W przypadku konfliktu interesów redaktor kontaktuje się z autorem i wyraża zaniepokojenie w związku z konfliktem interesów. Jeśli odpowiedź autora jest satysfakcjonująca, zwykle następuje procedowanie zgłoszenia. Jeśli nie ma wyjaśnienia lub jest ono niezadowalające, redaktor / recenzent: (1) odrzuca zgłoszenie i / lub (2) informuje każdego, kto mógł być narażony na konflikt interesów i / lub (3) informuje przełożonego autora lub afiliowaną przez niego instytucję.