Uwarunkowania przyrodnicze w polityce przestrzennej na przykładzie gminy Mikołajki, położonej na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Autor

  • Dariusz Łaguna Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Wydział Nauk Ekonomicznych, Katedra Ekonomiki Przestrzennej i Środowiskowej image/svg+xml

DOI:

https://doi.org/10.18778/1429-3730.38.04

Słowa kluczowe:

polityka przestrzenna, ochrona przyrody, inwestycje

Abstrakt

Wielkie Jeziora Mazurskie (WJM) to umownie przyjęta nazwa określająca obszar o niespotykanych walorach przyrodniczych, rozpoznawalny w przestrzeni Polski przede wszystkim ze względu na walory turystyczne. Obszar ten obejmuje 12 gmin i rozciąga się od małego jeziora Brzozolasek w pobliżu miasta Pisz, dalej przez miasta Mikołajki i Giżycko, aż do Węgorzewa na północnym brzegu jeziora Mamry. Znaczna część obszaru badań objęta jest prawnymi formami ochrony przyrody, co z punktu widzenia formułowania podstawowych celów polityki przestrzennej na poziomie lokalnym (gminnym) ma decydujące znaczenie. Prawne formy ochrony przyrody, często nakładające się na siebie, w istotny sposób ograniczają możliwość lokalizacji inwestycji w gminach położonych nad jeziorami mazurskimi. Nawet przedsięwzięcia z zakresu turystyki, które ze względu na potencjał obszaru, powinny być traktowane jako priorytetowe w polityce przestrzennej, są w znacznym stopniu ograniczone ze względu na nadrzędność celów ochrony przyrody. Dysponując bogatym materiałem badawczym, powstałym w trakcie prac na studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Mikołajki, podjęto próbę krytycznej oceny, z punktu widzenia możliwości rozwoju społeczności lokalnych, wpływu uwarunkowań przyrodniczych na formułowaną przez samorząd lokalny politykę przestrzenną. Przedstawiono próbę odpowiedzi na podstawowe pytanie: czy przy tak znacznych ograniczeniach (przyrodniczych) możliwe jest zarządzanie przestrzenią gminy bez wchodzenia w konflikt z celami ochrony przyrody oraz czy z punktu widzenia celów rozwojowych społeczności lokalnych ochrona przyrody jest czynnikiem wspierającym, czy hamującym rozwój.

Bibliografia

Bański J. (2008), Ład przestrzenny obszarów wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływania gospodarki rolnej. Z badań nad rolnictwem społecznie zrównoważonym, IERiGŻ Warszawa, zeszyt nr 102, 9–33.
Google Scholar

Feltynowski M. (2010), Planowanie przestrzenne na obszarach wiejskich Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego a problem rozprzestrzeniania się miast, Infrastruktura i Ekologia Terenów Wiejskich, PAN Oddział w Krakowie, zeszyt nr 2010/13, 111–121.
Google Scholar

Gmina Mikołajki (2014), Projekt Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Mikołajki – etap wyłożenia do publicznego wglądu, Materiał niepublikowany.
Google Scholar

Dzikowska T. (2008), Problematyka planowania przestrzennego podgórskich i górskich obszarów wiejskich na przykładzie gmin rejonu wałbrzyskiego, Infrastruktura i Ekologia Terenów Wiejskich, PAN Oddział w Krakowie, zeszyt nr 8/2008, 53–63.
Google Scholar

Kotarbiński T. (1982), Traktat o dobrej robocie, Ossolineum, Wyd. 7. Warszawa.
Google Scholar

Monitor Polski (2012), Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, Uchwała Nr 239 Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2011 r.
Google Scholar

Łaguna D. (2012), Przekształcenia przestrzeni publicznej w miastach położonych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, Studia Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, tom CXLIV, s. 81–99.
Google Scholar

Uchwała Nr I/2/99 Rady Miejskiej w Mikołajkach z dnia 26.02.1999 r. w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Mikołajki.
Google Scholar

Uchwała Nr L/437/2010 Rady Miejskiej w Mikołajkach z dnia 23.02.2010 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie Jora Wielka.
Google Scholar

Pobrania

Opublikowane

2015-01-01

Jak cytować

Łaguna, D. (2015). Uwarunkowania przyrodnicze w polityce przestrzennej na przykładzie gminy Mikołajki, położonej na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Gospodarka W Praktyce I Teorii, 38(1), 47–61. https://doi.org/10.18778/1429-3730.38.04

Numer

Dział

Artykuły naukowe