Ocena jakości woonerfu jako przestrzeni publicznej: Przykład ulicy Traugutta w Łodzi

Authors

  • Wiktoria Bąkała

Keywords:

przestrzeń publiczna, woonerf, aktywności, użytkownicy, Łódź

Abstract

Przestrzenie publiczne mogą przybierać różne formy, są nimi np. ulice, skwery, place. Niniejszy artykuł odnosi się do przestrzeni publicznej, jaką jest woonerf. Główną ideą woonerfu jest takie zagospodarowanie przestrzeni ulicy, aby piesi i rowerzyści dobrze się w niej czuli. Przedmiotem badań zaprezentowanych w niniejszym artykule był woonerf Traugutta w Łodzi. Problemem badawczym była jakość tej przestrzeni publicznej, natomiast głównymi celami były identyfikacja aktywności użytkowników podejmowanych w przestrzeni tego woonerfu, ocena jego jakości oraz wskazanie zaleceń na potrzeby kształtowania woonerfów jako przestrzeni publicznej wysokiej jakości. Metodami badawczymi, które wykorzystano do przeprowadzenia badań, były inwentaryzacja urbanistyczna, obserwacja kontrolowana oraz wywiad kwestionariuszowy PAPI. Uzyskane wyniki wskazują, że woonerf Traugutta jest pozytywnie postrzegany przez jego użytkowników. Przekształcenie ulicy Traugutta w woonerf sprawiło, że jest to dziś przestrzeń wysokiej jakości: w głównej mierze dlatego, że zachodzą w niej nie tylko aktywności konieczne, ale również duża liczba aktywności opcjonalnych i zachowań społecznych.

Author Biography

Wiktoria Bąkała

Ukończyłam studia stacjonarne I stopnia na kierunku Gospodarka przestrzenna na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Aktualnie jestem na I roku studiów II stopnia, również na kierunku Gospodarka przestrzenna. Jestem laureatką III edycji Konkursu ERSA Sekcja Polska oraz członkiem stowarzyszeń ERSA-Sekcja Polska oraz Regional Science Association International. Zainteresowania: zagadnienia związane z funkcjonowaniem miast i opracowywania rozwiązań dla ich rozwoju; aktywności użytkowników w przestrzeniach publicznych; projektowanie urbanistyczne. Hobby: florystyka, fotografia, muzyka.

References

Bąkała, W. (2023). Jakość woonerfu jako przestrzeni publicznej w świetle aktywności użytkowników. Studium przypadku ulicy Traugutta w Łodzi. Niepublikowana praca licencjacka. Łódź: Uniwersytet Łódzki.
View in Google Scholar

Betlej, M., & Radziejowska, A. (2016). Rozwój idei stref woonerf w Polsce na przykładzie miasta Łodzi. Autobusy: technika, eksploatacja, systemy transportowe, 17(6), 68–74.
View in Google Scholar

Chalimoniuk-Dombrowska, J. (2018.11.30). W centrum Gdyni powstaje ulica, o tajemniczej nazwie woonerf. Dostęp dnia 2023.11.20 ze źródła: https://www.doschastudio.pl/w-centrum-gdyni-powstaje-ulica-o-tajemniczej-nazwie-woonerf/
View in Google Scholar

Collarte, N. (2012). The Woonerf Concept Rethinking a Residential Street in Somerville. Publikowana rozprawa magisterska. Medford: Tufts University.
View in Google Scholar

Dymnicka, M. (2013). Przestrzeń publiczna a przemiany miasta. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.
View in Google Scholar

Gehl, J. (2014). Miasta dla ludzi. Kraków: RAM.
View in Google Scholar

Gehl, J., & Svarre, B. (2021). Jak studiować życie w przestrzeni publicznej. Warszawa: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
View in Google Scholar

Lorens, P. (2010). Główne typy i rodzaje współczesnych przestrzeni publicznych. [w] P. Lorens & J. Martyniuk-Pęczek (red.), Problemy kształtowania przestrzeni publicznych. Gdańsk: Wydawnictwo Urbanista, 62–71.
View in Google Scholar

Zimny, B. (2018.06.26). Woonerf—Czym są ulice do życia? Dostęp dnia: 2023.11.20 ze źródła: http://propolab.f-as.pl/wp-content/uploads/2018/06/wroclaw_kongres_-_szybkie_inspiracje_Bartosz_Zimny.pdf
View in Google Scholar

Published

2024-06-12

Issue

Section

Articles