O czasopiśmie
Cel i zakres tematyczny
Acta Universitatis Lodziensis. Folia Biologica et Oecologica jest czasopismem wydawanym przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2012 roku periodyk ukazuje się wyłącznie online w formule open access, co gwarantuje szerszą dystrybucję i łatwy dostęp do artykułów.
Folia Biologica et Oecologica publikuje oryginalne i innowacyjne prace badawcze dotyczące wszystkich aspektów biologii i ekologii, zwłaszcza z zakresu zoologii, hydrobiologii, botaniki, mikrobiologii, biochemii, biofizyki, fizjologii, behawioru i biologii ewolucyjnej. Folia Biologica et Oecologica publikuje zarówno artykuły standardowe, jak i dłuższe, np. artykuły przeglądowe podsumowujące aktualny stan badań na konkretny i ważny temat.
Celem czasopisma jest rozpowszechnianie rzetelnej wiedzy z zakresu biologii i ekologii: zoologii, hydrobiologii, botaniki, mikrobiologii, biochemii, biofizyki, fizjologii, behawioru i biologii ewolucyjnej, integracja badaczy zajmujących się tymi – jakże ważnymi zwłaszcza w obecnych czasach – dziedzinami nauki oraz stworzenie międzynarodowego forum do dyskusji przekładającej się na realne działania mogące nie tylko poprawić jakość ludzkiego życia, ale i całego ekosystemu w kontekście globalnym.
Manuskrypty powinny być napisane w języku angielskim. Autorzy, których pierwszym językiem nie jest angielski, mogą liczyć na naszą pomoc w przygotowaniu swoich artykułów do publikacji; jednak przed złożeniem rękopisów oczekuje się skrupulatnej korekty i redakcji. Manuskrypt po wstępnym zaakceptowaniu przez komitet redakcyjny zostanie przekazany recenzentom do recenzji. Manuskrypty zostaną opublikowane po sześciu miesiącach od momentu wstępnej akceptacji.
Punktacja MEiN: 20 punktów (styczeń 2024)
Proces recenzji
Proces recenzji odbywa się w systemie double-blind, a każdy tekst podlega co najmniej dwóm recenzjom. Czasopisma Uniwersytetu Łódzkiego publikują artykuły naukowe dopiero po podwójnie ślepej recenzji, edycji językowej i technicznej. Nie udostępniamy naszych artykułów w prepublikacji.
Po przesłaniu manuskryptu do redakcji bardziej korzystne dla procesu recenzji będzie podanie nazwisk czterech potencjalnych recenzentów wraz z ich pełnymi adresami pocztowymi i e-mailowymi.
Polityka otwartego dostępu
Wszystkie artykuły są publikowane w otwartym dostępie i korzystają z otwartej licencji CC BY-NC-ND (uznanie autorstwa – niekomercyjne – bez dzieł pochodnych).
Polityka prywatności
Nazwiska i adresy e-mail wprowadzone na tej stronie czasopisma będą wykorzystywane wyłącznie do celów określonych w tym czasopiśmie i nie będą udostępniane w żadnym innym celu ani żadnej innej stronie.