Acta Universitatis Lodziensis. Folia Linguistica, 58(1), 2024
https://doi.org/10.18778/0208-6077.58.1.01

Artur Gałkowski *

Orcidhttps://orcid.org/0000-0003-2471-0886

Rafał Zarębski *

Orcidhttps://orcid.org/0000-0003-1918-2169

Wstęp

Oddawany do rąk czytelników numer Acta Universitatis Lodziensis. Folia Linguistica stanowi na tyle spójny zbiór artykułów językoznawczych, że ukazuje się pod tematycznym tytułem Kontekst onomastyczny. Zasadniczo jest wynikiem międzyuczelnianego projektu, do którego zostali dopuszczeni głównie młodsi badacze (doktoranci) oraz zupełnie początkujący adepci nauki (studenci kierunków filologicznych studiów I i II stopnia). Obydwie grupy uczestników reprezentują różne ośrodki uniwersyteckie w Polsce. Zainteresowani mieli okazję spotkać się na specjalnie zorganizowanym Ogólnopolskim Sympozjum Młodych Onomastów, które z inicjatywy Studenckiego Koła Italianistów „ItaliAMO” odbyło się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego 19 maja 2023 roku. Do udziału w komitecie naukowym patronującym sympozjum zaprosiliśmy wybitnych onomastów, specjalistów reprezentujących różne uczelnie i centra badawcze. Więcej informacji o tym wydarzeniu przekazuje Zuzanna Kolbus w swoim sprawozdaniu, załączonym jako addendum do niniejszego wydania Folia Linguistica.

Sympozjum potwierdziło duże i żywe zainteresowanie obszarem onomastyki wśród polskich adeptów nauk humanistycznych. Fakt ten świadczy o dobrym stanie tej prężnie rozwijającej się od wielu lat subdyscypliny językoznawczej, systematycznie wzbogacającej się o nowe konteksty i paradygmaty metodologiczne. Przede wszystkim zaś dowodzi istotnej roli, jaką nazwy własne odgrywają w życiu społeczeństw, stając się przedmiotem opisu kolejnych pokoleń badaczy. Zarówno ów szeroki kontekst, jak i generacyjna ciągłość onomastów wyznaczają zamysł prezentowanego tomu, a także jego układ oraz treść.

Kilkoro uczestników reprezentowało inne studenckie koła naukowe, które działają w polskich uczelniach i poświęcają swoją uwagę zagadnieniom związanym z badaniem i popularyzowaniem wiedzy nazewniczej. O badawczym zaangażowaniu świadczyła różnorodność tematyczna oraz pasja, z jaką wypowiadali się referenci, a następnie zainteresowanie publikacją artykułu na podstawie własnego wystąpienia. Dla wszystkich, również tych, którzy nie zdołali przejść pozytywnie procesu recenzenckiego, było to z pewnością ważne i kształcące doświadczenie naukowe.

Z kilkunastu zaproponowanych do druku tekstów ostatecznie publikowanych jest dziewięć o różnym poziomie naukowym, jednak w każdym wypadku zasługujących na publikację jako oryginalne studia językoznawcze. Artykuły ułożone zostały w porządku koncepcyjnym obejmującym trzy pola badań: antroponomastyka (Agata Łojek, Justyna Magiera, Tomasz Ryrych, Nella Kulikowska, Alicja Przybylska), toponomastyka (Łukasz Karpecki, Michał Chabrowski, Karolina Czerkas) oraz chrematonomastyka (Agata Michnowska).

Ostatnie z pól uzupełnia artykuł Joanny Ozimskiej, autorki bardziej doświadczonej, która swoje badania poświęca chrematonimii włoskiej. Podobny cel uzupełniający spełnia artykuł Artura Gałkowskiego, otwierający numer i prezentujący aktualne ustalenia dotyczące polskiej i międzynarodowej terminologii onomastycznej, problematyki istotnej dla pojęciowego ujednolicenia dyskursu onomastycznego.

Teksty przedstawione przez wszystkich autorów zbioru wprowadzają do tego dyskursu próby zmierzenia się z tradycyjnymi i bardziej innowacyjnymi metodologiami oraz pytaniami badawczymi w zakresie studiów nad nazwami własnymi w różnych przestrzeniach językowo-kulturowych, materiałowych, fizycznych oraz czasowych. Ich ocenę pozostawiamy ekspertom i wszystkim zainteresowanym, wyrażając nadzieję, że wzbudzą oczekiwane dyskusje w polskim i nie tylko polskim środowisku onomastycznym, językoznawczym i interdyscyplinarnym.

Chcielibyśmy w tym miejscu raz jeszcze podziękować Autorom artykułów i pozostałym Uczestnikom projektu za udział w tej niewątpliwie potrzebnej i owocnej inicjatywie naukowej. Ze szczególnym podziękowaniem zwracamy się do PT polskich i zagranicznych Recenzentów, którzy zechcieli podjąć się wysiłku opiniowania złożonych prac. Dziękujemy ponadto grupie studentów Koła „ItaliAMO” za zaangażowanie w przedsięwzięcie, które doprowadziło do wydania obecnego numeru czasopisma. Słowa podziękowania, również w imieniu studentów, składamy Władzom wydziałowym i uczelnianym, które sfinansowały przygotowanie niniejszej publikacji.




* Artur Gałkowski, Uniwersytet Łódzki


* Rafał Zarębski, Uniwersytet Łódzki


COPE

© by the author, licensee University of Lodz – Lodz University Press, Lodz, Poland. This article is an open access article distributed under the terms and conditions of the Creative Commons Attribution license CC-BY-NC-ND 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/)