STUDIA Z HISTORII SPOŁECZNO-GOSPODARCZEJ, 2021 Tom XXIV
https://doi.org/10.18778/2080-8313.24.09

Agnieszka Maria Kita*

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu • State Museum Auschwitz-Birkenau in Oświęcim

https://orcid.org/0000-0002-2338-4399

Jarosław Kita*

Uniwersytet Łódzki • University of Lodz

https://orcid.org/0000-0002-8374-2848

POLEN IN DER EUROPÄISCHEN GESCHICHTE, HRSG. MICHAEL G. MÜLLER, BAND 3, DIE POLNISCH-LITAUISCHEN LÄNDER UNTER DER HERRSCHAFT DER TEILUNGSMÄCHTE (1772/1795–1914), HRSG. [ED.] MICHAEL G. MÜLLER, IGOR KĄKOLEWSKI, KARSTEN HOLSTE, ROBERT TRABA, ANTON HIERSEMANN KG, VERLAG, STUTTGART 2020, SS. [PP.] 726

Recenzowana publikacja, zatytułowana Die polnisch-litauischen Länder unter der Herrschaft der Teilungsmächte (1772/1795–1914) [Ziemie polsko-litewskie pod panowaniem mocarstw zaborczych (1772/1795–1914)], stanowi trzeci tom, zaplanowanej jako czteroczęściowa, syntezy Polen in der europäischen Geschichte [Polska w historii Europy] przygotowywanej pod naczelną redakcją Michaela G. Müllera. Tom trzeci tej wielce udanej pracy obejmuje okres dziejów polskich w długim wieku XIX (1772/1795–1914), kiedy w wyniku trzech rozbiorów Rzeczpospolitej dokonanych przez państwa ościenne (Rosja, Prusy, Austria) nie istniała państwowość polska. Tę liczącą ponad 700 stron publikację przygotował międzynarodowy zespół badaczy (głównie z Niemiec i Polski). Z pewnością mocną stroną tomu jest niejednokrotnie podejmowana krytyczna analiza dotychczasowych ustaleń historiografii oraz wykorzystanie najistotniejszych źródeł i opracowań dotyczących epoki zaborów.

Recenzowany tom został podzielony na pięć wielkich rozdziałów, w których wydzielono jeszcze wewnętrznie mniejsze części. Skrajne rozdziały (pierwszy i piąty) ujęte zostały w układzie problemowym, natomiast trzy wewnętrzne części napisane zostały w porządku chronologiczno-problemowym. Analizy prowadzone w tym tomie zostały uzupełnione i zilustrowane ośmioma statystycznymi tabelami oraz dziesięcioma barwnymi i czytelnymi mapami. Ponadto ułatwieniem dla potencjalnych czytelników są zamieszczone na końcu tomu indeksy: osobowy, stowarzyszeń, partii, organizacji, firm i miejscowości.

Należy podkreślić, iż redaktorom i autorom monografii udało się, wydzielając poszczególne rozdziały, osiągnąć kompromis pomiędzy cezurami najważniejszych wydarzeń politycznych w dziejach ziem polskich tego okresu a ważnymi przemianami cywilizacyjnymi, które w poszczególnych zaborach nie zawsze miały miejsce w tym samym czasie i z takim samym nasileniem. Jako pozytyw można więc wskazać, iż autorzy zachowali odpowiednie proporcje pomiędzy ukazywaniem dziejów poszczególnych zaborów i ich specyfiki w przestrzeni ogólnonarodowej oraz między dziejami politycznymi a historią społeczną i gospodarczą. Tym samym udało się przedstawić te odrębne formacje autonomiczne o zróżnicowanej sytuacji, tempie, a nawet kierunkach wydarzeń jako historię społeczeństwa zamieszkującego ziemie polskie (a także narodu polskiego) ponad podziałami. Nie pominięto w zasadzie żadnego z liczących się środowisk w poszczególnych zaborach oraz na emigracji. Autorom udało się więc uniknąć tendencji do przedstawiania dziejów Polski tego okresu jako trzech odrębnych historii odgrywających się w poszczególnych częściach ziem dawnej Rzeczypospolitej. W dawniejszych syntezach historii Polski XIX w. nie było to zjawisko powszechne, gdyż wyraźnie dominowały dzieje polityczne i gospodarcze Królestwa Polskiego. Układ koncepcyjny zastosowany w recenzowanej publikacji nawiązuje natomiast do cenionej syntezy autorstwa Andrzeja Chwalby, nota bene jednego ze współautorów tego recenzowanego podręcznika[1].

W rozdziale drugim zatytułowanym Nowe porządki terytorialne i polityczne (1772/95–1815) zostały przedstawione w tradycyjnym układzie znane zagadnienia: polityka mocarstw rozbiorowych wobec ziem i mieszkańców dawnej Rzeczypospolitej, reakcja na rozbiory w kraju i na emigracji, ponadto przybliżono czasy istnienia Księstwa Warszawskiego i funkcjonowania sprawy polskiej w epoce napoleońskiej. Narrację w tym rozdziale zamykają decyzje podjęte w kwestii polskiej podczas kongresu wiedeńskiego, kiedy faktycznie dokonano kolejnego rozbioru ziem polsko-litewskich. W Wiedniu przywrócono stary porządek, który trwał aż do wojny krymskiej. Właśnie rozdział trzeci zatytułowany Próby i sposoby wyjścia z Ancien Régime (1815–1863/64) prezentuje dzieje polskie w tym okresie, kończąc je na klęsce powstania styczniowego, największego zrywu niepodległościowego Polaków, uznanego trafnie przez jednego z autorów, Theodore R. Weeksa, za niezmiernie istotną cezurę w XIX-wiecznej historii Polski. Wówczas to załamała się romantyczna koncepcja insurekcyjnej drogi do niepodległości na rzecz pozytywistycznej koncepcji pracy organicznej i budowy nowoczesnego społeczeństwa polskiego, wzorowanego na zachodnioeuropejskim. Kolejny z autorów, Tomasz Kizwalter, odniósł się tutaj do kształtowania się nowych warstw społecznych (inteligencji, drobnomieszczaństwa, burżuazji, robotników) i przenoszenia punktu życia społecznego do ośrodków miejskich.

Z kolei w rozdziale czwartym – Wiele nowoczesności, konkurencyjne nacjonalizmy (1850–1914) skupiono się przede wszystkim na prezentacji wewnętrznych problemów ziem dawnej Rzeczypospolitej z naciskiem na zachodzące poważne procesy modernizacyjne w różnych sferach życia społecznego, gospodarczego i politycznego. Należy zaakcentować, iż istotne miejsce w tych rozważaniach zajęło ukazanie kształtujących się wówczas nowych kwestii narodowych, głównie na ziemiach litewsko-ruskich (autor Piotr Szlanta), co dotychczas w polskich podręcznikach i syntezach nie było aż tak mocno eksponowane.

Niezmiernie istotne wydają się być rozważania zamieszczone w rozdziale otwierającym tom pt. Epoka oraz w części zamykającej zatytułowanej Kwestia polska, kształtowanie się narodu polskiego i polscy Żydzi w XIX wieku, stanowiących niejako swoistą syntezę społecznych dziejów ziem polsko-litewskich w XIX stuleciu i kwestii polskiej w tym okresie na tle dziejów Europy (autorzy Maciej Janowski i François Guesnet). Zamieszczono w nich nieco innowacyjne spojrzenie i ujęcie w porównaniu do podobnych dotychczasowych publikacji. Chociażby spora część ostatniego rozdziału poświęcona została historii ludności żydowskiej na ziemiach polsko-litewskich. Patrząc przez pryzmat roli Żydów, szczególnie na niwie gospodarczej w XIX w., trudno się dziwić, iż poświęcono im największą uwagę spośród wszystkich mniejszości narodowych zamieszkujących ziemie dawnej Rzeczypospolitej.

Z kolei w rozdziale pierwszym Karsten Holste i Michael G. Müller starali się poszukiwać odpowiedzi na pytanie: jaka była historia polska w XIX w.? Ich konstatacje są naszym zdaniem niezmiernie trafnie sformułowane. Obok polskich walk narodowowyzwoleńczych, dostrzegają oni także zachodzące równocześnie procesy modernizacyjne w społeczeństwie, gospodarce i mentalności. Wskazują również na zachodzącą europeizację ziem polskich w drugiej połowie XIX w., czyli przyjmowanie coraz powszechniej wzorców charakterystycznych dla kultury mieszczańskiej i laickiej na miejsce szlacheckiej i katolickiej. Jednocześnie podkreślają, iż w tym okresie zasięg terytorialny polskiej historii nie daje się jednoznacznie i dokładnie zdefiniować w związku z narodzinami na Kresach Wschodnich nowych nacjonalizmów, gdzie istniały jedynie „małe ojczyzny” lokalnych elit polskich, optujących za kwestią polską. Ponadto w rozdziale pierwszym dokonano omówienia (Jürgen Heyde) kierunków historiografii oraz scharakteryzowano (Eligiusz Janus) najważniejsze źródła różnej proweniencji (archiwalne, egodokumenty, wydawnictwa źródłowe, dawniejsze opracowania), dotyczące polskich dziejów okresu zaborów powstałych w kilku językach.

Jednym z mocnych punktów tomu jest niewątpliwie osadzenie historii ziem dawnej Rzeczypospolitej w szerokim kontekście europejskim, ze szczególnym uwzględnieniem odniesień do dziejów państw zaborczych, co wydaje się być zupełnie zrozumiałym. Nawet jeżeli tematyka narracji poszczególnych autorów bywa różna – niektórzy umieszczają ją bardziej w relacjach społeczno-gospodarczych, a inni analizują aspekty polityczne – to redaktorom udało się połączyć je w spójną całość.

Publikacja zawiera w zasadzie tylko najważniejsze zagadnienia z dziejów Polski czy, jak proponują autorzy, polskiej historii w XIX w. rozumianej jako historia mieszkańców ziem polsko-litewskich pozbawionych własnego, suwerennego państwa. Jest to zrozumiałe, patrząc poprzez pryzmat wielości wydarzeń i skomplikowanej sytuacji międzynarodowej w omawianym okresie. Książka wydaje się być świetnym wstępem do badań nad polską historią dla badaczy, studentów, nauczycieli i pasjonatów historii nie tylko w Niemczech. Może zainspirować do dalszych, pogłębionych badań nad trudnymi w tym okresie polskimi dziejami, a pomocne okażą się zamieszczone w książce bogate przypisy bibliograficzne. Dzięki przyjętej konceptualizacji i przejrzystej narracji może po nią sięgnąć w zasadzie każdy odbiorca i przekonać się, iż historia Polski w XIX stuleciu nie jest „egzotyczna”, a ściśle powiązana z dziejami Europy. Teza ta, postawiona już w poprzednim tomie[2], była konsekwentnie kontynuowana przez poszczególnych autorów również w tym poświęconym historii XIX w.

Wartościowa zawartość merytoryczna to nie jedyny pozytyw tej książki. Została ona znakomicie przygotowana do wydania pod względem edytorskim, pomimo iż zabrakło w niej ilustracji. Z drugiej strony ilustracje znacznie rozbudowałyby objętość przecież i tak już obszernej publikacji, stąd najpewniej decyzja autorów i wydawców o ich zaniechaniu (chociaż tom drugi liczył ponad 900 ss.). Można wskazać jedynie na drobne i nieliczne usterki w pisowni chociażby polskich nazw typu – królewstwo zamiast Królestwo.

Reasumując, należy podkreślić, iż tom trzeci Polen in der europäischen Geschichte jest bardzo udanym przedsięwzięciem. Udowadania, że bez historii Polski i jej ówczesnych mieszkańców nie można gruntownie poznać historii Europy i procesów zachodzących na tym kontynencie w XIX w. Autorzy wskazali, iż wydarzenia i ich aktorzy zamieszkujący ziemie polsko-litewskie determinowali szereg istotnych procesów zachodzących w ówczesnej Europie. Z całym przekonaniem można więc polecić czytelnikom tę publikację. Zarówno tym poszukującym przede wszystkim dobrego, klarownego i rzetelnego podręcznika, jak i wszystkim miłośnikom historii polskiej. Publikacja może być w jakimś niestety ograniczonym stopniu (bariera językowa – książka napisana w jęz. niemieckim) alternatywą dla najważniejszych istniejących syntez dziejów Polski tego okresu[3]. Może w przyszłości znajdą się środki na przetłumaczenie na jęz. polski całości tego przedsięwzięcia wydawniczego.


NOTKI O AUTORACH

* Dr Agnieszka M. Kita – adiunkt w Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, zastępczyni kierownika Archiwum.
Zainteresowania naukowe: historia II wojny światowej, interdyscyplinarne badania historii i funkcjonowania obozów koncentracyjnych i zagłady, badania nad sprawcami ludobójstwa w czasie II wojny światowej, losy nazistów po II wojnie światowej, junty wojskowe w Ameryce Łacińskiej, edytorstwo źródeł.
agnieszka.kita@auschwitz.org


* Prof. dr hab. Jarosław Kita – kierownik Katedry Historii Polski XIX wieku w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego, członek Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk, członek Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego, prezes Oddziału Łódzkiego PTH.
Zainteresowania naukowe: historia społeczna i gospodarcza XIX i XX w., dzieje społeczeństwa polskiego na tle porównawczym ze społeczeństwami Europy Środkowo-Wschodniej, historia ziemiaństwa polskiego, europejska kultura uzdrowiskowa XIX–XXI w., dzieje wojskowości polskiej w dobie zaborów, historia nauki w XIX–XXI w., przeszłość łódzkiego środowiska naukowego, dzieje miast regionu Polski centralnej.
jaroslaw.kita@uni.lodz.pl

Przypisy

  1. A. Chwalba, Historia Polski 1795–1918, Kraków 2000, 2005, 2007.
  2. Cf. Polen in der europäischen Geschichte, hrsg. Michael G. Müller, Band 2, Frühe Neuzeit. 16. bis 18. Jahrhundert, hrsg. Hans-Jürgen Bömelburg, Michael G. Müller, Anton Hiersemann KG, Vorlag, Stuttgart 2017, ss. 924.
  3. S. Kieniewicz, Historia Polski 1795–1918, wyd. 1, Warszawa 1968; A. Chwalba, Historia Polski 1795–1918, wyd. 1, Kraków 2000; J. Zdrada, Historia Polski 1795–1914, wyd. 1, Warszawa 2005 (Każda z wymienionych książek ma po kilka wydań).

© by the author, licensee University of Lodz – Lodz University Press, Lodz, Poland. This article is an open access article distributed under the terms and conditions of the Creative Commons Attribution license CC-BY-NC-ND 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/)