Eastern Review 2022, T. 11, Nr 2
https://doi.org/10.18778/1427-9657.11.13

Wstęp

Szanowni czytelnicy,

Oddajemy w państwa ręce kolejny numer „Eastern Review”, który od roku 2022 ukazuje się jako półrocznik i od tego roku indeksowany jest w bazie EBSCO. Zwiększona częstotliwość ukazywania się czasopisma pozwala nadążyć za dynamicznymi zmianami politycznym, społeczno-gospodarczymi i kulturowymi, mającymi miejsce we współczesnym świecie, a także rozszerzyć grono potencjalnych autorów.

W bieżącym numerze przedstawiane są najnowsze wyniki badań dotyczące zarówno problemów prawnego uregulowań kwestii społecznych i politycznych, bezpieczeństwa energetycznego i cyfrowego, a także skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę w wymiarze narracji politycznej i stosunków Rosji z dotychczasowymi partnerami politycznymi.

Tom mający charakter dwujęzycznych (polsko-angielski) otwiera artykuł Piotra Skrzypka (Porównanie sytuacji prawnej osób LGBT+ w Polsce i Hiszpanii w latach 1930–2021), w którym, zgodnie z tytułem, Autor porównuje sytuację prawną osób LGBT+ w Polsce oraz Hiszpanii i, jak zauważa, mimo że oba kraje są członkami Unii Europejskiej, sytuacja prawna w nich jest zupełnie odmienna; podjął się on także próbę wyjaśnienia, czym te różnice są powodowane.

Tomasz Grzegorz Grosse (The battle for differentiated integration in the EU energy policy) podejmuje się zadania analizy zróżnicowanej integracji w polityce energetycznej UE, która dotyczy wyłączenia gazociągów Nord Stream 2 i OPAL spod prawa europejskiego, a dokładniej z tzw. Trzeciego Pakietu Energetycznego, a także procesu mającego na celu odstępstwo od stosowania prawa europejskiego oraz jego konsekwencje.

Michał Zaręba w artykule pod tytułem (Role of military cooperation in Vietnam-Russia relations) analizuje ewolucję stosunków bilateralnych między Socjalistyczną Republiką Wietnamu a Federacją Rosyjską w zakresie współpracy wojskowej od roku 2002, z uwzględnieniem rewizjonistycznej polityki Rosji na obszarze poradzieckim i rosnącej konfrontacji w stosunkach amerykańsko--chińskich, formułując wniosek, że mimo pojawiających się przeciwności partnerstwo rosyjsko-wietnamskie w zakresie współpracy w sektorze przemysłowo-obronnym zostanie utrzymane.

Grair Magakian (Motywy zimnowojenne w rosyjskiej narracji medialnej – wybrane przykłady) przygląda się rosyjskojęzycznej nowo zimnowojennej narracji, celem wychwycenia percepcji wpływów językowych na odbiorców informacji (multi)medialnej w szczególności w przestrzeni rosyjskiej. Autor zakłada, że językowe obrazy uzasadnień działań wojennych Rosji przeciwko Ukrainie są na tyle sugestywne i tak skutecznie opierają się na fundamentach propagandowych zbudowanych podczas poprzedniego zimnowojennego okresu, iż od razu znajdują akceptację wśród rosyjskich/rosyjskojęzycznych odbiorców.

W artykule pod tytułem Challenges arising from cyber security in the dimension of modern global security (on the example of the Russia-Ukraine war) Alika Guchua i Thornike Zedelashvili omawiają wyzwania i zagrożenia związane z rozwojem nowoczesnych technologii cybernetycznych i informacyjnych i nowymi możliwościami bezpieczeństwa informacyjnego współczesnych państw, w tym cyberbezpieczeństwa. Kluczowe punkt artykułu stanowi przedstawienie roli cyberbezpieczeństwa w toczącej się wojnie rosyjsko-ukraińskiej i zagrożeń, na jakie narażona jest Ukraina w konfrontacji z Rosją.

Katažyna Berštanska (Partycypacja polskiej mniejszości w polityce lokalnej Republiki Litewskiej) podejmuje się zrozumienia złożonego procesu odrodzenia się działalności mniejszości polskiej na Litwie przy rozpadzie Związku Radzieckiego, w tym aktywności politycznej podjętej przez polską mniejszość na szczeblu państwowym. Szczególną uwagę poświęca ona Rejonowi Solecznickiemu i działalności polskiej mniejszości na szczeblu administracji samorządowej.

Niniejszy tom zamyka artykuł Marka Sempacha pod tytułem Effective management in modern political parties and campaigns. The application analysis of political management concept in Poland, który przedstawia zagadnienie zarządzania w wymiarze rynku politycznego ze szczególnym uwzględnieniem procesów toczących się w organizacjach, jakimi są współczesne partie polityczne, a autor stawia sobie w nim za cel przybliżenie czytelnikom lokalnej (polskiej) specyfiki w tym zakresie oraz wskazanie najlepszych praktyk w zakresie zarządzania partią, które powinny być realizowane dla osiągania rynkowej przewagi konkurencyjnej.

Życzymy przyjemnej lektury

Redaktor tomu


COPE

Received: 8.11.2022. Verified: 9.02.2023. Accepted: 14.03.2023.
© by the author, licensee University of Lodz – Lodz University Press, Lodz, Poland. This article is an open access article distributed under the terms and conditions of the Creative Commons Attribution license CC-BY-NC-ND 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/)