Eastern Review 2022, T. 11, Nr 2
https://doi.org/10.18778/1427-9657.11.17


Grair Magakian *

https://orcid.org/0000-0001-8477-0085

Motywy zimnowojenne w rosyjskiej narracji medialnej – wybrane przykłady

Streszczenie. Artykuł jest próbą krótkiej analizy rosyjskojęzycznej nowo zimnowojennej narracji, celem wychwycenia percepcji wpływów językowych na odbiorców informacji (multi)medialnej w szczególności w przestrzeni rosyjskiej. Zbudowany przez rosyjską agitacyjną i propagandową machinę językowy obraz świata niekoniecznie występuje w symbiozie z pozajęzykowym obrazem rzeczywistości, jednak ma określony wpływ na jego „budowę”, nawet w sposób pośredni. Niektóre językowe obrazy uzasadnień działań wojennych są w sprzeczności nawet z rosyjską rzeczywistością, jednak są na tyle sugestywne i tak skutecznie opierają się na fundamentach propagandowych zbudowanych podczas poprzedniego zimnowojennego okresu, iż od razu znajdują akceptację wśród rosyjskich/rosyjskojęzycznych odbiorców (Russian Field, 2022; Levada-Centr, 2022; WCIOM, 2022). Zatem można konkludować, iż determinantą końca postzimnowojennego porządku jest często rosyjski powrót do ww. sowieckiej terminologii agitacji i propagandy, zgodnie z (świadomymi i podprogowymi) terminami zapożyczonymi z poprzedniego okresu zimnowojennego „porządku” z lat 1947–1991. Są to terminy dobrze wypróbowane/sprawdzone zarówno w teorii, jak i w praktyce, w szczególności z okresu postfaszystowskiego – chodzi o percepcję świata językowego i pozajęzykowego szeregowego Rosjanina, czyli aktora/gracza/uczestnika obecnego przeciwstawiania się postzimnowojennemu porządkowi. Od 1945 r. do teraz tak potężna jest antyfaszystowska propaganda i straszenie Rosjan (także ludzi radzieckich) faszystowskim zagrożeniem (i zgniłym kapitalizmem Zachodu), iż korzystanie z tej terminologii jednoznacznie kojarzy się ze strachem wojny, mordów, gwałtów itd.
Słowa kluczowe: Rosja, językowy obraz świata, nowa zimna wojna.

Cold War motifs in the Russian media narrative – selected examples

Abstract. The article is an attempt of a short analysis of the Russian-language New Cold War narrative in order to capture the perception of linguistic influences on the recipients of (multi)media information, both in the Russian and Western spaces. The linguistic image of the world built by Russian agitation and propaganda machine does not necessarily appear in symbiosis with the non-linguistic image of reality, but it has a specific influence on its “structure”. Some of the linguistic justifications of warfare are even contradictory to Russian reality but they are so suggestive and effectively based on the propaganda foundations built during the previous Cold War period that are immediately accepted by Russian/Russian-speaking audiences (Russian Field, 2022; Levada-Centr, 2022; WCIOM, 2022). It can be concluded that the determinant of the end of the post-Cold War order is the Russian return to the above-mentioned Soviet terminology of propaganda, in line with (deliberate and subliminal) terms borrowed from the previous Cold War period of 1947–1991. These terms are well-tried/proven both in theory and in practice, in particular from the post-fascist period – it is about the perception of the linguistic and extra-linguistic world of an average Russian, i.e. an actor/player/participant in the current opposition. From 1945 until now, the anti-fascist propaganda and scaring Russians (Soviet people) with the fascist threat (and the rotten capitalism of the West) is so powerful that the use of this terminology is clearly associated with the fear of war, murder, rape, etc.
Keywords: Russia, the linguistic worldview, the new Cold War.


Wstęp

Choć celem niniejszego artykułu nie jest sformułowanie definicji zimnej wojny, warto jednak podkreślić, iż jest ona znacznie bardziej skomplikowanym i wielopłaszczyznowym zjawiskiem, niż może się wydawać. Zimnowojenna narracja ma na celu przedstawianie którejś ze zwaśnionych stron z najkorzystniejszej perspektywy. Pod każdym względem ta narracja buduje dla zimnej wojny określony, przynajmniej językowy obraz świata, gdzie właśnie ten świat ma najważniejsze, jeśli nie jedyne, znaczenie, zaś „w aspekcie pragmatycznym dokonuje się takiego modelowania rzeczywistości, która umożliwia człowiekowi poruszanie się w niej” (Maćkiewicz, 1999: 8) jako dumnego z siebie przedstawiciela danej społeczności lub nawet danego społeczeństwa. Ponadto, „[m]odel/obraz świata często jest traktowany jako coś związanego ze swoistym narodowym światopoglądem, z charakterem narodowym i etnopsychologią” (Judin, 2004: 318). Zatem możemy pewne zjawiska, które występują w rosyjskim językowym obrazie świata, określić po prostu jako swoistą „rosyjskość”.

Aby nie ulec złudzeniu, iż chodzi jedynie o zimnowojenny dyskurs, warto dodać, że, co najmniej z perspektywy ram czasowych moich badań (luty–październik 2022), schematy i wzorce stosowane przez media rosyjskie są wieloźródłowe i stanowią swoisty konglomerat różnorodnych ideologizowanych szablonów, korzenie których sięgają nawet czasów Imperium Rosyjskiego. Zatem przedmiotowe traktowanie mediów kontrolowanych przez rząd rosyjski pozwala ukształtować taki układ dyskursu, jaki on chce (w tym i narrację zimnowojenną).

Głównym celem mojego artykułu jest próba analizy językowego obrazu nowej zimnej wojny i jej wpływu na pozajęzykową percepcję rzeczywistości jako skutek wciąż nie do końca jasnego obrazu nowo zimnowojennych realiów.

Metodologia artykułu opiera się na dwóch filarach: badaniach rosyjskich (multi)mediatekstów jako źródła odzwierciedlenia rosyjskiego językowego obrazu nowej zimnej wojny (włącznie z jej percepcją i agitacyjno-propagandowym przekazem) oraz analizie empirycznej toczących się zjawisk również w pozajęzykowym obrazie świata nowej zimnej wojny. Ostatni filar oparty jest również „na założeniu istnienia w mediach odgraniczonej, empirycznie badalnej i intersubiektywnie opisywalnej rzeczywistości, możliwej do analizy przy pomocy określonych metod i procedur badawczych” (Lisowska-Magdziarz, 2013: 29).

W tej metodologii istotnym elementem jest także założenie, iż w „językowym obrazie świata zawarta jest interpretacja rzeczywistości, którą można ująć w postaci zespołu sądów o świecie, np.: sądy utrwalone w samym języku, w jego formach gramatycznych, słownictwie, kliszowanych tekstach itd.” (Bartmiński, 1990:109–110). W miarę możliwości uwzględniłem też „czynnik podmiotowo-kulturowy, decydujący o sposobie mówienia o przedmiocie” (Bartmiński, 1990: 112).

Przyjęte przeze mnie ramy metodologiczne „np. analiza określonych wątków i aspektów problemu badawczego umożliwiły syntezę wniosków opartych na zbadanych pojęciach, kryteriach czy systemach” (Gackowski, 2014: 8) itd. W przedstawionym zakresie analitycznym objęły one także materię ideologizacji o charakterze totalitarnym rosyjskiego dyskursu odnośnie do tzw. specjalnej operacji w Ukrainie.

Jednocześnie, przy analizie każdej informacji brałem pod uwagę fakt, iż najczęściej

[m]anipulowana informacja jest prezentowana w taki sposób, że tworzy z góry ustaloną percepcję, co skutkuje w efekcie określonym działaniem wśród docelowej populacji w celu uzyskania przewagi nad rywalem. Następuje zmiana koncepcji opisu sytuacji poprzez dostosowanie negatywnych obrazów i mitów do aktualnego kontekstu, tworzy się fałszywy obraz wydarzeń i obiektów (Jawor, 2022).

Powrót do mentalnej przeszłości

Językowy aspekt nowozimnowojennej narracji (wraz z całą jej terminologią) ma wyjątkowe znaczenie szczególnie z perspektywy jej psychologicznego i najczęściej podprogowego wpływu na percepcję rzeczywistości. Począwszy co najmniej od 2007 r., kiedy prezydent Rosji W. Putin swoim wystąpieniem podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa de facto ogłosił nową zimną wojnę (Putin, 2007), rosyjskie postrzeganie sowieckiej rzeczywistości stopniowo, aczkolwiek stanowczo przekształcało się pod wpływem braku krytyki bolszewizmu i tzw. komunistycznego systemu. Rosja krok po kroku odchodziła od uznania systemu stalinowskiego za zbrodniczy (a nawet w kremlowskiej propagandzie śmiało przypomina teraz tzw. zasługi generalissimusa) (Bawyrin, 2022; Musaeljan, Jegorow, 2020; Aleksuszyn, 2021; Bojkow, 2016; Masłowskij, 2016), bowiem starała się całkowicie usprawiedliwić przeszłość. Z czasem gloryfikowana rzeczywistość stała się codziennością, więc, kiedy zaczęła się wojna z Ukrainą, starym hasłom poprzedniej zimnej wojny po prostu z czasem nadano nowe brzemiennie. Na przykład na początku działań wojennych rosyjska państwowa telewizja Planeta RTR pokazywała hasło Za mir biez nacyzma! Za Rossiju! Za priezidienta! [Za świat bez nazizmu, za Rosję!, za prezydenta!]. To było też hasło przewodnie koncertu poświęconego tzw. Dniu Zjednoczenia Krymu i Sewastopola z Rosją 18 marca 2022 r. w Moskwie. Ww. hasło, ze swoją dziwaczną ortografią, nie miałoby żadnej wartości w pozajęzykowym obrazie świata Rosjan, gdyby nie łudzące podobieństwo z Wielką Wojną Ojczyźnianą ZSRR. Skojarzenia są jednoznaczne oraz krzyżują się z permanentnie i wyjątkowo mocno propagowanym zwycięstwem ZSRR w tej wojnie, z tym że wtedy prawie to samo hasło brzmiało nieco inaczej: Za Rodinu, za Stalina! [Za ojczyznę, za Stalina!].

Właśnie powyższy jednoznaczny pozajęzykowy obraz rzeczywistości rosyjskiej wskazuje, iż stalinizm nie tylko został zrehabilitowany oraz usprawiedliwiony, ale i uzasadniony, czyli przynajmniej w tej chwili jest najprawdopodobniej na drodze odrodzenia (Yekelchyk, 2014; Shkliarov, Mironova, Whitt, 2022; Nelson, 2019). Aby językowy obraz był pełny, warto dodać, iż w ten sam sposób propaganda w Rosji odbudowuje również obraz wspaniałości oraz skuteczności administracyjnej szefa NKWD, kata m.in. ofiar katyńskich Ławrentija Berii (Dzen, 2022; Szukała, 2020).

Językowy obraz vs obraz rzeczywistości

Ze względu na ograniczone miejsce poniżej wyodrębniłem tylko kilka przykładów nowo zimnowojennej narracji z krótkimi komentarzami, które w miarę regularnie pojawiają się we współczesnym rosyjskim dyskursie medialnym. Nie znaczy to jednak, iż sekwencje te, powodując szczególnie podprogowe skojarzenia z tzw. zewnętrznym zagrożeniem, są całkiem obce starej zimnowojennej mowie. Otóż:

Wnioski

Przeprowadzona analiza pozwala wysnuć następujące wnioski.

1. Mit, iż istniał międzynarodowy postzimnowojenny jakiś porządek, okazał się tylko obrazem językowym. Badania rosyjskich materiałów propagandowych i zimnowojennego leksykonu wskazują, iż żelazna kurtyna zapadła z rosyjskiej perspektywy: iluzja społeczno-politycznej współpracy Rosji z szeroko pojętym Zachodem prysnęła.

2. Powstaje nowy świat (z już pozajęzykowym obrazem), którego nowozimnowojenny model można definiować jako, nieco parafrazując W. Toporowa, skróconą i uproszczoną reprezentację całej sumy wyobrażeń o językowych obrazach rosyjskiego i zachodniego świata w ramach jednak danej tradycji, ujętej w aspektach systemowych i operacyjnych (Toporow, 1980).

Do płaszczyzny rosyjskich konstruktów językowego obrazu świata należy dodać, iż „zwyczajna” wojna na wschodzie UE jednak Rosji nie wystarczy. W rachubę wchodzą takie działania jak już udany Brexit (Euro, 2019; Turecki, 2020)lub stricto narratywne inne akcje: np. skażenie ideowe, które

zakłada, że każda dalsza integracja [UE – G.M.] będzie czymś złym. Taką narrację stosują rywale UE […], chcący […] skojarzyć idee leżące u podstaw UE z bodźcami generującymi negatywne emocje. W ten sposób np. w Polsce – gdzie większość negatywnie ocenia komunizm – tworzone są narracje próbujące kojarzyć początki UE z komunizmem czy wręcz sowieckością […]; natomiast we Francji – gdzie istnieje sceptycyzm wobec USA – tworzone są narracje łączące początki UE z działaniami amerykańskiego wywiadu (OSWC, 2020: 29).

Ten antyunijny, antyeuropejski językowy obraz świata, przy propagandowym olbrzymim doświadczeniu Rosji, może łatwo przekształcić się w pozajęzykowy obraz świata – w namacalne odśrodkowe ruchy antyunijne, antydemokratyczne w państwach członkowskich UE.



* Grair Magakian, Uniwersytet Śląski Wydział Humanistyczny, grair.magakian@us.edu.pl


Aneks. Wybrane wyrazy lub frazy związane bezpośrednio lub pośrednio z narracją nowo zimnowojenną, z uwzględnieniem derywacji poszczególnych słów

Baza źródłowa Częstotliwość

Bawyrin, 2022

Generalissimus (1)

Musaeljan, Jegorow, 2020

Rieabilitacyja (3)

Aleksuszyn, 2021

Rieabilitacyja (13)

Bojkow, 2016

Rieabilitacyja (4)

Masłowskij, 2016

Rieabilitacyja 4)

Dzen, 2022

Obołgannyj gieroj i patriot (1)

Diemoniczeskij obraz ławrientija bierii tirażyrujetsiapo siej dien’ (1)

RG, 2022

Spiecyalnaja wojennaja opieracyja (1)

BBC, 2022

Wojna (15)

Spiecyalnaja wojennaja (2)

Litwinienko, 2022

Spiecyalnaja wojennaja opieracyja (4)

Wojna (16)

SRBIN, 2022

Dienacyfikacyјa (2)

Nieonacysti (2)

Nacyonalisti i nieonacysti (1)

Diemilitarizacyja (1)

Mirkin, 2022a

Dienacyfikacyja (3)

Zabiwał ludiej do smierti, sżygał ich żywjem, cztobyzapugat’ nasielenije (1)

W xxi wiekie eto diełajut storonniki majdana, wsu inacyonalnaja gwardija ukrainy (1)

Mirkin, 2022b

Dienacyfikacyja (4)

Dielit ludiej na sorta (5)

Elemienty gieroizacyi nacyzma i ograniczenija praw ludiej po etniczeskomu priznaku (1)

Totalnej dierusifikacyju (1)

Russkij Sled, 2022

Aktiwnyje bandierowcy (1)

Postupat’ po zakonu (1)

Dienacyfikacyja prowodiłasʹ na tierritorii gdr (1)

Sowietskaja włast’’s etim sprawiłas’ (1)

Ponomariew, 2022

Dienacyfikacyja (5)

Danilcew, 2022

Obstrieł (8)

RIA Novosti, 2022

Obstrielali (6)

Pieriewozkina, 2022

Nacystskaja zaraza (1)

Denacifikacja (7)

Dudczak, 2022

Podgotowkie ataki (1)

K wtorżeniju na tierritoriju rf (1)

Spiecyalnuju wojennuju opieracyju (x) / swo (2)

Kłoun poszoł dalsze czem konditier (1)

Liszonnaja suwierienitieta ukraina pri erzac-priezidientie iz czisła aktiorow k 2022 godu była gotowa wypołnitʹ luboj prikaz łondona i waszyngtona (1)

Zarieckij, 2007

Dierusifikacyja (9)

Fontanka, 2022

Riskujet stat’ kołonijej JES (1)

Rossija nie brosit DNR i ŁNR (1)

REN TV, 2022

Zapadnyje sankcyi, sudia po zajawlenijam rossijskogo priezidienta, prowalilis’ (1)

Nieudacznyj „ekonomiczeskij blickrig” protiw naszej strany (1)



Bibliografia

Aleksuszyn, G. 2021. Rieabilitacyja Brieżniewym Stalina i jego protiwnikow i rieakcyja na eto sowietskoj obszczestwiennosti. Dzen. 14.12., https://zen.yandex.ru/media/id/5ec000bb7f5192548fb26d8f/reabilitaciia-brejnevym-stalina-i-ego-protivnikov-i-reakciia-na-eto-s (dostęp 16.02.2023).

Bartmiński, J. 1990. Punkt widzenia, perspektywa, językowy obraz świata. W: J. Bartmiński (red.). Językowy obraz świata. Lublin: UMCS, s. 103–120

Bawyrin, D. 2022. Rossija wiernułas’ k wyboru Pietra Wielikogo. Vzglyad, 9.09., https://vz.ru/politics/2022/9/30/1179961.html (dostęp 17.02.2023).

BBC. 2022. Prokuratura objasniła, poczemu w Rossii zaprieszczenosłowo ‘wojna’. Eto ubieditielno? BBC Russkaja viersiya, 22.07., https://www.bbc.com/russian/news-62248490#:~:text=Суды%20в%20России%20признают%20фейком,объяснил%20Би-би-си%20юрист-международник%20Григорий%20Вайпан (dostęp 16.02.2023).

Bojkow, I. 2016. 81% grażdan Rossii za Stalina. LiveJournal, 14.03., https://graqdanin.livejournal.com/1045271.html (dostęp 4.08.2022).

Danilcew, I. 2022. „Prodołżajut unicztożat’ gorod”: WSU obstrielali popasnuju w ŁNR. TV Centr, 28.07., https://www.tvc.ru/news/show/id/245891 (dostęp 16.02.2023).

Dudczak, A. 2022. Dienacyfikacyja – słożniejszaja iz zadacz prieobrazowanija Ukrainy. Fond stratiegiczeskoj kultury, 15.04., https://www.fondsk.ru/news/2022/04/15/denacifikacia-slozhnejshaja-iz-zadach-preobrazovanija-ukrainy-55984.html (dostęp 16.02.2023).

Dzen. 2022. Krowawyj pałacz i słastolubiec ili obołgannyj gieroj i patriot? Istoriczeskaja prawda o Ławrientii Bierii. Den, 11.07., https://dzen.ru/media/tands/krovavyi-palach-i-slastoliubec-ili-obolgannyi-geroi-i-patriot-istoricheskaia-pravda-o-lavrentii-berii-62cc529fcf30454fb2fd2b07 (dostęp 17.02.2023).

Euro. 2019. Brexit, a Rosja w świetle analizy PISM. Euro PAP News, 16.04., https://europapnews.pap.pl/brexit-rosja-w-swietle-analizy-pism (dostęp 16.02.2023).

Fontanka. 2022. Wam niezawisimost’ ili upakowka? O czem Władimir Putin czetyrie czasa goworił w Pietierburgie. Fontanka. 17.08., https://www.fontanka.ru/2022/06/17/71420150 (dostęp 16.02.2023).

Gackowski, T. 2014. Zamiast wstępu. O triangulacji całościowej w naukach o mediach. Metodologia Badań Medioznawczych 26, s. 7–15.

IBRD/TheWorld Bank. 2022. World Bank ECA Economic Update Spring 2022. War in the Region. Washington: International Bank for Reconstruction and Development/The World Bank.

Insider. 2021. „Bolsze wsiego korrupcyonnych priestuplenij sriedi czinownikow sowierszajut siłowiki – Gienprokuratura. The Insider, 4.04., https://theins.ru/news/241387 (dostęp 17.02.2023).

Jawor, A. 2022. Umysł polem bitwy. Zrozumieć wroga i wygrać bez broni. InfoSecurity24. 9.08., https://infosecurity24.pl/bezpieczenstwo-wewnetrzne/umysl-polem-bitwy-zrozumiec-wroga-i-wygrac-bez-broni?fbclid=IwAR22RL_i2cnbOjvHPiwQq3_vlLIYf4iYmbXweB00nplrTZpJYwDYUHS5I3U (dostęp 16.02.2023).

Judin, A.W. 2004. Rozumienie terminu ‘obraz świata’ i ‘model świata’ w semiotyce i lingwistyce rosyjskiej. Etnolingwistyk 16, s. 315–324.

Levada-Centr. 2022. Konflikt s Ukrainoj. Levada-Centr, 28.04., https://www.levada.ru/2022/04/28/konflikt-s-ukrainoj-i-otvetstvennost-za-gibel-mirnyh-zhitelej (dostęp 17.02.2023).

Lisowska-Magdziarz, M. 2013. Metodologia badań nad mediami – nurty, kierunki, koncepcje, nowe wyzwania. Studia Medioznawcze 2(53), s. 27–41.

Litwinienko, B. 2022. Suszcznost’, katiegorij ‘Wojna’ i ‘Spiecyalnaja wojennaja opieracyja’. Armiejskij sbornik 7, https://army.ric.mil.ru/Stati/item/420019 (dostęp 3.09.2022).

Maćkiewicz, J. 1999. Co to jest ‘językowy obraz świata’. Etnolingwistyka. Problemy Języka i Kultury 11, s. 7–24.

Masłowskij, Ł. 2016. Rieabilitacyja Stalina nieizbieżna. LiveJournal, 27.04, https://skeptimist.livejournal.com/1209220.html (dostęp 16.02.2023).

Mirkin, S. 2022a. Poczemu Ukrainie nużna dienacyfikacyja. Rambler, 13.02., https://news.rambler.ru/conflicts/48240753-pochemu-ukraine-nuzhna-denatsifikatsiya (dostęp 27.09.2022).

Mirkin, S. 2022b. Wzglad niepostoronniego. UzMetronom.com, 8.03., https://uzmetronom.agency/2022/03/09/wolfsangel.html (dostęp 16.02.2023).

Musaeljan, В., Jegorow, W. 2020. Połnaja rieabilitacyja Stalina: czto jeszczo nie uspieł sdiełat’ Giensiek Czernienko. Russkaya semerka, 17.03., https://russian7.ru/post/polnaya-reabilitaciya-stalina-chto-eshhyo-n/ (dostęp 16.02.2023).

Nelson, T.H. 2019. Bringing Stalin Back. In: Memory Politics and the Creation of a Useable Past in Putin’s Russia. London: Lexington Books.

OSWC. 2020. Bezpieczeństwo narracyjne Polski w czasach przełomu. Biuletyn Specjalny Ośrodka Studiów nad Wyzwaniami Cywilizacyjnymi 5.

Pieriewozkina, M. 2022. Raskryta schiema dienacyfikacyi Ukrainy: kogo „wyczistiat’”. Istorik izłożył scenarij. Moskovskij Komsomolets, 25.02., https://www.mk.ru/politics/2022/02/25/raskryta-skhema-denacifikacii-ukrainy-kogo-vychistyat.html (dostęp 16.02.2023).

Ponomariew, H. 2022. Czto oznaczajet „Dienacyfikacyja Ukrainy”. Ekspiert 14, 3.04., https://expert.ru/expert/2022/14/chto-oznachayet-denatsifikatsiya-ukrainy (dostęp 14.02.2023).

Putin, W.W. 2007. Riecz Putina w Miunchienie: Wystuplenije na Miunchienskoj konfieriencyi po woprosam politiki biezopasnosti 10 fiewrala 2007 goda. President of Russia, 10.02., http://kremlin.ru/events/president/transcripts/24034/videos (dostęp 4.10.2022).

REN TV. 2022. Mirowyje SMI razobrali na cytaty wystuplenije Putina na PMEF. REN TV,18.07., https://ren.tv/news/v-mire/989459-mirovye-smi-razobrali-na-tsitaty-vystuplenie-putina-na-pmef (dostęp 16.02.2023).

RG. 2022. Spiecyalnaja wojennaja opieracyja po zaszczitie DNR i ŁNR. Rossijskaja Gazieta, https://rg.ru/sujet/donbass (dostęp 16.02.2023).

RIA Novosti. 2022. Ukrainskije wojska za 20 minut triżdy obstrielali Donieck. RIA Novosti, 31.07., https://ria.ru/20220731/donbass-1806168854.html (dostęp 16.02.2023).

Russian Field. 2022. ‘Spiecyalnaja wojennaja opieracyja’ na Ukrainie: otnoszenije rossijan. Russian Field, https://russianfield.com/netvoine (dostęp 16.02.2023).

Russkij mir. 2022, https://russkiymir.ru (dostęp 16.02.2023).

Russkij Sled. 2022. Schiema dienacyfikacyi Ukrainy, https://ru-sled.ru/sxema-denacifikacii-ukrainy (dostęp 14.02.2023).

Shkliarov, V., Mironova, V. Whitt, S. 2022. Legacies of Stalin or Putin? Public Opinion and Historical Memory in Ukraine. Political Research Quarterly 75(1), s. 966–981. https://doi.org/10.1177/10659129211041633

SRBIN. 2022. Czto imieł w widu Putin, goworia o „dienazifikacyi” Ukrainy i poczemu eto tak ważno? SRBIN.INFO, Luty 27, https://srbin.info/ru/svet/sta-je-putin-mislio-pod-denacifikacijom-ukrajine-i-zasto-je-to-toliko-vazno (dostęp 7.08.2022).

Szukała, M. 2020. Zbrodnia katyńska. Decyzja o mordzie zapadła na podstawie notatki Berii do Stalina. Dziennik. Gazeta Prawna, 10.04., https://kultura.gazetaprawna.pl/artykuly/1468667,zbrodnia-katynska-katyn-stalin-zsrr-beria-notatka.html (dostęp 16.02.2023).

Toporow, W.N. 1980. Mify narodow mira. Modiel mira. W: S.A. Tokariew (red.), Mify narodow mira: Encykłopiedija. Moskwa: Sowietskaja encykłopiedija, s. 161–166, http://philologos.narod.ru/myth/modelmira.htm (dostęp 16.02.2023).

Turecki, K. 2020. Brexit. Macki Moskwy sięgają daleko. Onet. Wiadomości, 31.12., https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/brexit-a-rosja-i-putin-macki-moskwy-siegaja-daleko/scfnpsy (dostęp 16.02.2023).

Uszczerb ot korrupcyi w 2020 godu priewysił 63 młrd rublej. 2021. Kommersant, https://www.kommersant.ru/doc/4721363 (dostęp 16.02.2023).

WCIOM. 2022. Spiecyalnaja wojennaja opieracyja: połgoda spustia. Wsierossijskij centr izuczenija obszczestwiennogo mnienija, 6.09. https://wciom.ru/analytical-reviews/analiticheskii-obzor/cpecialnaja-voennaja-operacija-polgoda-spustja (dostęp 17.02.2023).

Yekelchyk, S. 2014. Stalin’s Empire of Memory: Russian-Ukrainian Relations in the Soviet Historical Imagination. Toronto: University of Toronto Press.

Zarieckij, Е. 2007. Dierusifikacyja w Ukrainie posle 1991 g.: nauka, obrazowanije, SMI. Czast’ 1. RELGA 159(14), http://www.relga.ru/Environ/wa/Main?level1=main&level2=articles&textid=2065 (dostęp 16.02.2023).



Przypisy

  1. Koncepcja kulturowo-cywilizacyjna, geopolityczna i religijna, bez definicji prawnej. Obejmuje wszystkich, którzy na świecie mówią po rosyjsku (Russkij mir, 2022).

COPE

Received: 8.11.2022. Verified: 4.01.2023. Accepted: 14.03.2023.
© by the author, licensee University of Lodz – Lodz University Press, Lodz, Poland. This article is an open access article distributed under the terms and conditions of the Creative Commons Attribution license CC-BY-NC-ND 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/)