Badanie świadomości studentów Uniwersytetu Łódzkiego w zakresie przestępstw karuzelowych w podatku od towarów i usług

Autor

  • Tomasz Saganowski Uniwersytet Łódzki, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny

DOI:

https://doi.org/10.18778/2391-6478.1.21.05

Słowa kluczowe:

karuzela podatkowa, podatek VAT, Uniwersytet Łódzki, podatek należny, podatek naliczony

Abstrakt

Podatek od towarów i usług już od jego wprowadzenia, czyli 1993 roku stanowi istotne źródło dochodów budżetu państwa. Polska przygotowywała się do przystąpienia do Unii Europejskiej, dlatego musiała przebudować system podatkowy w kierunku dostosowania go do wymogów gospodarki rynkowej. W efekcie zmian, został zlikwidowany system poboru podatku od towarów i usług importowanych na terenie państwa, w którym dokonywane są rozliczenia podatku VAT, w zakresie wewnątrzwspólnotowego obrotu towarowego. Przyczyniło się to do powstania przestępczego mechanizmu – karuzeli podatkowej, polegającej na przepływie towarów pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej w bardzo skomplikowany sposób. Finalnym etapem karuzeli podatkowej jest wyłudzanie zwrotu podatku oraz uchylanie się od jego płacenia. Celem artykułu jest zbadanie oceny świadomości studentów Uniwersytetu Łódzkiego o kierunkach ekonomicznych i prawniczych odnośnie przestępstw karuzelowych, które są przyczyną luki budżetowej oraz zagrożeniem dla uczciwych przedsiębiorców pozbawiając ich odliczeń podatku naliczonego. W artykule postawiona została następująca hipoteza badawcza, czy dotychczasowy program nauczania na kierunkach ekonomicznych i prawniczych Uniwersytetu Łódzkiego jest wystarczająco odpowiedni i należycie uświadamia studentów przed mechanizmem wykorzystywanym przez nieuczciwych przedsiębiorców. Przeprowadzone zostały badania wśród studentów Uniwersytetu Łódzkiego, studiujących kierunki ekonomiczne i prawnicze. W opracowaniu podjęto próbę, pozwalającą ocenić, czy dotychczasowy program nauczania Uniwersytetu Łódzkiego przekazuje odpowiednią wiedzę dotyczącą karuzel podatkowych. Studenci kierunków ekonomicznych i prawniczych powinni być przygotowani na tego typu sytuacje oraz uczuleni na dokładne weryfikowanie nowych kontrahentów. Znając mechanizm wyłudzania podatku od towarów i usług metodą karuzelową, w znacznym stopniu zmniejszy się zjawisko występujące w gospodarce, nie tylko polskiej, ale również europejskiej.

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.

Bibliografia

Brzeziński B., Dębowska-Romanowska T., Kalinowski M., Wójtowicz W., 2000, Prawo finansowe, C. H. Beck, Warszawa.
Google Scholar

Harasimowicz J., 1988, Finanse i prawo finansowe, PWE, Warszawa.
Google Scholar

Kosacka-Łędzewicz D., 2001, Podatek od towarów i usług. Poradnik praktyczny, Dom Wydawniczy ABC, Warszawa.
Google Scholar

Kostecki A., 1985, Elementy konstrukcji instytucji podatku, Ossolineum.
Google Scholar

Kozub-Skalska S., 2017, Mechanizm przestępstw karuzelowych i metody ich ograniczania, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Katowice..
Google Scholar

Nykiel W., 2011, Polskie prawo podatkowe, Difin, Warszawa.
Google Scholar

Pauch D., 2016, Transakcja karuzelowa jako forma oszustwa w podatku od wartości dodanej, Uniwersytet Szczeciński. Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług, Szczecin.
Google Scholar

Sokołowski J., Sosnowski M., 2015, Finanse publiczne, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wrocław.
Google Scholar

Wolański R., 2016, System podatkowy w Polsce, Wolters Kluwer SA, Warszawa.
Google Scholar

Pobrania

Opublikowane

2019-03-30

Jak cytować

Saganowski, T. (2019). Badanie świadomości studentów Uniwersytetu Łódzkiego w zakresie przestępstw karuzelowych w podatku od towarów i usług. Finanse I Prawo Finansowe, 1(21), 55–64. https://doi.org/10.18778/2391-6478.1.21.05

Numer

Dział

Artykuł